27LP

Tim Raven

Tim Raven's activity stream


  • posted about 2016 Candidates on Facebook 2016-09-05 15:31:22 -0500
    2016 Candidates

    2016 Candidates

    2016 Candidates


    LPTexas Candidates

     

    The nominees of the Libertarian Party of Texas (LPTexas) for the offices up for election in November 2016 follow below. Click the appropriate link to jump to those candidates: National CandidatesStatewide CandidatesTexas Congressional CandidatesTexas Senate CandidatesTexas House of Representatives CandidatesTexas Board of Education CandidatesTexas Local Candidates.

    The candidates for President and Vice-President were determined at the Libertarian Party National Convention in Orlando, Florida May 27-30, 2016. The candidates for statewide office were determined at the Texas Libertarian Party Convention in San Antonio on April 9, 2016. The candidates for county wide offices and State offices completely within one county were determined at the Libertarian Party County Conventions on Saturday, March 12, 2016. The candidates for multi-county districts were determined at the Libertarian Party District Conventions on Saturday, March 19, 2016.

    Please report any errors on this page to historian@lptexas.org




    National Candidates

    President
    Electors

    LPTexas 


    Gary Johnson
    received 283,492 votes in Texas
    (100% of precincts reporting)
    received 4,442,771 votes nationally

    Vice-President
    Electors

     LPTexas 

    William Weld
    received 283,492 votes in Texas
    (100% of precincts reporting)
    received 4,442,771 votes nationally 

     

    Texas Statewide Candidates

    Railroad Commissioner
    Incumbent

    Mark Miller 

    Mark A. Miller
    received 462,251 votes
    (100% of precincts reporting)


    Justice
    Supreme Court
    Place 3

    Incumbent
     

     kathie glass 3 120

    Kathie Glass
    received 348,376 votes
    (100% of precincts reporting)


    Justice
    Supreme Court
    Place 5

    Incumbent

     tom oxford 2015

    Tom Oxford
    received 288,504 votes
    (100% of precincts reporting)

    Justice
    Supreme Court
    Place 9 
    Incumbent

    donald fulton 120

    Don Fulton
    received 304,587 votes
    (100% of precincts reporting)


    Judge
    Court of Criminal Appeals
    Place 2
    Incumbent

    mark ash 120

    Mark Ash
    received 321,568 votes
    (100% of precincts reporting)

    Judge
    Court of Criminal Appeals
    Place 5 
    Incumbent

    bill strange

    William Bryan Strange III
    received 248,109 votes
    (100% of precincts reporting)

    Judge
    Court of Criminal Appeals
    Place 6
    Incumbent

    mark bennett 120

    Mark W. Bennett
    received 360,167 votes
    (100% of precincts reporting)

                  Texas Congressional Candidates

    U.S. Representative - District 1
    Counties: Angelina, Gregg, Harrison, Nacogdoches, Panola, Rusk, Sabine, San Augustine, Shelby, Smith, part of Upshur and part of Wood
    Incumbent District Map 

     phil gray 120

    Phil Gray
    received 5,062 votes
    (100% of precincts reporting)

    U.S. Representative - District 2
    Counties: Part of Harris
    Incumbent | District Map 

     lptexas 120 

    James B. Veasaw
    received 6,429 votes
    (100% of precincts reporting)

    U.S. Representative - District 3
    Counties: Part of Collin

    Incumbent | District Map
     scott jameson 120 Scott Jameson
    received 10,448 votes
    (100% of precincts reporting)

    U.S. Representative - District 4
    Counties: Bowie, Camp, Cass, Delta, Fannin, Franklin, Grayson, Hopkins, Hunt, Lamar, Marion, Morris, Rains, Red River, Rockwall, Titus, part of Collin and part of Upshur
    Incumbent | District Map

    cody_wommack_2016.jpg
    Cody Wommack
    received 29,577 votes
    (100% of precincts reporting)


    U.S. Representative - District 5
    Counties: 
    Anderson, Cherokee, Henderson,
    Kaufman, Van Zandt,
    part of Dallas and part of Wood

    Incumbent | District Map

    ken ashby

    Ken Ashby
    received 37,406 votes
    (100% of precincts reporting)

     U.S. Representative - District 10
    Counties: 
    Austin, Colorado, Fayette, Waller,Washington, part of Bastrop, part of Harris, part of Lee and part of Travis
    Incumbent | District Map

    bill kelsey 120 

    Bill Kelsey
    received 13,209 votes
    (100% of precincts reporting)


     U.S. Representative - District 11
    Counties: 
    Andrews, Brown, Callahan, Coke, Coleman, Comanche, Concho, Dawson, Eastland, Ector, Glasscock, Hood, Irion, Kimble, Llano, McCulloch, Martin, Mason, Menard, Midland, Mills, Mitchell, Palo Pinto, Runnels, San Saba, Sterling, Tom Green, part of Erath and part of Stephens Incumbent | District Map

     nicholas landholt 120

    Nicholas Landholt
    received 23,677 votes
    (100% of precincts reporting)


    U.S. Representative - District 12
    Counties: Parker, 
    part of Tarrant and part of Wise

    Incumbent | District Map 

     ed colliver 2015

    Ed Colliver
    received 10,604 votes
    (100% of precincts reporting)

     U.S. Representative - District 13
    Counties: Archer, Armstrong, Baylor, Briscoe, Carson, Childress, Clay, Collingsworth, Cooke, Cottle, Dallam, Deaf Smith, Dickens, Donley, Foard, Gray, Hall, Hansford, Hardeman, Hartley, Hemphill, Hutchinson, Jack, King, Knox, Lipscomb, Montague, Moore, Motley, Ochiltree, Oldham, Potter, Randall, Roberts, Sherman, Swisher, Wheeler, Wichita, Wilbarger, part of Floyd and part of Wise Incumbent | District Map

     calvin deweese 2015

    Calvin DeWeese
    received 14,725 votes
    (100% of precincts reporting)


    U.S. Representative - District 15
    Counties: Brooks, Duval, Jim Hogg, Karnes, Live Oak, part of Guadalupe, part of Hidalgo and part of Wilson 
    Incumbent | District Map 

    Ross lynn leone 2016

    Ross Lynn Leone
    received 3,442 votes
    (100% of precincts reporting)

     U.S. Representative - District 16
    Counties: Part of El Paso

    Incumbent | District Map

    jaime perez 16CD 

    Jaime O. Perez
    received 17,491 votes
    (100% of precincts reporting)

    U.S. Representative - District 17
    Counties: Brazos, Burleson, Falls, Freestone, Limestone, McLennan, Milam, Robertson, part of Bastrop, part of Lee, 
    part of Leon and part of Travis Incumbent | District Map 

     clark patterson 120

    Clark Patterson
    received 9,708 votes
    (100% of precincts reporting)


    U.S. Representative - District 19
    Counties: Bailey, Borden, Castro, Cochran, Crosby, Fisher, Gaines, Garza, Hale, Haskell, Hockley, Howard, Jones, Kent, Lamb, Lubbock, Lynn, Nolan, Parmer, Scurry, Shackelford, Stonewall, Taylor, Terry, Throckmorton, Yoakum, Young,

    part of Floyd and part of Stephens
    Incumbent | District Map 

    troy bonar 120 
    Troy Bonar
    received 17,376 votes
    (100% of precincts reporting)


    U.S. Representative - District 20
    Counties: Part of Bexar
    Incumbent | District Map 

    jeffrey blunt 2015a

    Jeffrey C. Blunt
    received 29,055 votes
    (100% of precincts reporting)

    U.S. Representative - District 21
    Counties: Bandera, Blanco, Gillespie, Kendall, Kerr, Real, 
    part of Bexar, part of Comal,
    part of Hays and part of Travis
    Incumbent | District Map 

     mark_Loewe_2016.png
    Mark Loewe
    received 14,735 votes
    (100% of precincts reporting)


    U.S. Representative - District 23
    Counties: Brewster, Crane, Crockett, Culberson, Dimmit, Edwards, Frio, Hudspeth, Jeff Davis, Kinney, Loving, Maverick, Medina, Pecos, Presidio, Reagan, Reeves, Schleicher, Sutton, Terrell, Upton, Uvalde, Val Verde, Ward, Winkler, Zavala, part of Bexar, part of El Paso and part of La Salle 
    Incumbent | District Map 

     ruben corvalan 120

     Ruben S. Corvalan
    received 10,826 votes
    (100% of precincts reporting)



    U.S. Representative - District 24 
    Counties: Part of Dallas, part of Denton, part of Tarrant
    Incumbent | District Map

    mike kolls

    Mike Kolls
    received 8,625 votes
    (100% of precincts reporting)

    U.S. Representative - District 25
    Counties: Bosque, Burnet, Coryell, Hamilton, Hill, Johnson, Lampasas, Somervell, part of Bell, part of Erath, part of Hays, 
    part of Tarrant and part of Travis
    Incumbent | District Map

    Loren Schneiderman

    Loren Marc Schneiderman
    received 12,135 votes
    (100% of precincts reporting)


     U.S. Representative - District 26
    Counties:

    Part of Dallas, part of Denton, and
    part of Tarrant
    Incumbent District Map

     mark bowler 120

    Mark Boler
    received 12,843 votes
    (100% of precincts reporting)
     

     U.S. Representative - District 29
    Counties: Part of Harris 

    Incumbent District Map

    lptexas 120 

     N. Ruben Perez
    received 3,234 votes
    (100% of precincts reporting)



    U.S. Representative - District 30 
    Counties: Part of Dallas 

    Incumbent District Map 

    jarrett woods 2015 120 

    Jarrett R. Woods
    received 4,753 votes
    (100% of precincts reporting)



     U.S. Representative - District 31 
    Counties: Williamson and part of Bell Incumbent | District Map

    lptexas 120 

    Scott Ballard
    received 14,676 votes
    (100% of precincts reporting)



     U.S. Representative - District 32
    Counties: Part of Collin and part of Dallas Incumbent |District Map

    ed rankin 120 

     Ed Rankin
    received 43,490 votes
    (100% of precincts reporting)


    U.S. Representative - District 35
    Counties: Part of Bexar, part of Caldwell, part of Comal, part of Guadalupe, part of Hays 
    and part of Travis 
    Incumbent | District Map 

     rhett smith 120

    Rhett Rosenquest Smith
    received 6,504 votes
    (100% of precincts reporting)

            Texas Senate Candidates

     State Senate District 4
    Counties: Chambers and Jefferson, part of Galveston, part of Harris, part of Montgomery

    Incumbent | District Map

    jennifer west 120 

    Jenn West
    received 34,791 votes
    (100% of precincts reporting)
     State Senate District 12
    Counties:

    part of Denton and part of Tarrant
    Incumbent | District Map

     rod wingo

    Rod Wingo
    received 49,465 votes
    (100% of precincts reporting)
     
     State Senate District 13
    Counties:
    part of Fort Bend, part of Harris
    Incumbent | District Map

    joshua_rohn_2016.jpg

    Joshua Rohn
    received 14,447 votes
    (100% of precincts reporting)


     State Senate District 18
    Counties: Aransas, Austin,Burleson, Calhoun, Colorado, De Witt, Fayette, Goliad, Gonzales, Jackson, Lavaca, Lee, Matagorda, Refugio, Victoria, Waller, Washington. Wharton, part of Fort Bend, part of Harris, 
    part of Nueces
    Incumbent | District Map

    lptexas 120 

    Kathie L. Stone
    received 37,965 votes
    (100% of precincts reporting)


     State Senate District 19
    Counties:

    Brewster, Crockett, Dimmit, Edwards, Frio, Kinney, Maverick, Medina, Pecos, Real, Reeves, Terrell, Uvalde, Val Verde, Zavala, part of Atascosa, part of Bexar
    Incumbent | District Map

    max martin 120

    Maximilian Martin
    received 8,948 votes
    (100% of precincts reporting)


     State Senate District 26
    Counties: Part of Bexar

    Incumbent | District Map

    fidel_castillo.jpg 


    Fidel  "TwoBears" Castillo
    received 26,639 votes
    (100% of precincts reporting)


              Texas House of Representatives Candidates

     State Representative
    District 10

    Counties: Ellis, part of Henderson
    Incumbent | District Map

     chuck richter 2015

    Chuck Richter
    received 7,773 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 18

    Counties: Liberty, San Jacinto, Walker
    Incumbent | District Map

    evan nagel 2015 - Copy

    Evan Nagel
    received 5,581 votes
    (100% of precincts reporting)

    State Representative
    District 33

    Counties: Rockwall, part of Collin
    Incumbent | District Map 

    rick donaldson 2016a 

    "Crazy" Rick
    received 2,783 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 46
    Counties: Part of Travis
    Incumbent | District Map

    kevin ludlow 120b 

    Kevin Ludlow
    received 3,445 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 47
    Counties: Part of Travis

    Incumbent | District Map

     scott mckinlay 120

    Scott G. McKinlay
    received 4,838 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 48
    Counties: Part of Travis

    Incumbent | District Map

     ben easton 120

    Ben Easton
    received 15,702 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 49
    Counties: Part of Travis

    Incumbent | District Map

     rick perkins 2016a

    Rick Perkins
    received 12,631 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 52
    Counties: Part of Williamson
    Incumbent | District Map

     lptexas 120

    Henry Knetsar
    received 13,082 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 53
    Counties: Bandera, Crockett, Edwards, Kerr, Kimble, Llano, Mason, Medina, Menard, Real, Schleicher, Sutton
    Incumbent | District Map

     brian holk 2015

     Brian Holk
    received 2,170 votes
    (100% of precincts reporting)

    State Representative
    District 56
    Counties: Part of McLennan
    Incumbent | District Map
     

    clifford deuvall 120 

    Clif Deuvall
    received 6.840 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 66
    Counties: Part of Collin

    Incumbent | District Map

    shawn jones 2015

     Shawn W Jones
    received 2,726 votes
    (100% of precincts reporting)

    State Representative
    District 67
    Counties: Part of Collin
    Incumbent | District Map

    ray_brewer_2016.jpg 
    Ray Brewer
    received 2,704 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 70
    Counties: Part of Collin

    Incumbent | District Map

    rachel_wester_2016.jpg 

    Rachel Wester
    received 3,160 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 89
    Counties: Part of Collin

    Incumbent | District Map

    bob worthington 2015

    Bob Worthington
    received 2,890 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 92
    Counties: Part of Tarrant
    Incumbent | District Map

    leah sees - Copy 

    Leah Sees
    received 2,428 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 94
    Counties: Part of Tarrant
    Incumbent | District Map

    jessica pallett 092115

    Jessica Pallett
    received 14,037 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 97
    Counties: Part of Tarrant
    Incumbent | District Map

     patrick wentworth copy

    Patrick Wentworth
    received 2,531 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 99
    Counties: Part of Tarrant
    Incumbent | District Map

     dan h 120

    Dan Hawkins
    received 9,393 votes
    (100% of precincts reporting)


     State Representative
    District 100
    Counties: Part of Dallas
    Incumbent | District Map

     lptexas 120
    Heather Marcus
    received 4,965 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 106
    Counties: Part of Denton

    Incumbent | District Map

    rodney caston 

    Rodney Caston
    received 13,209 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 108
    Counties: Part of Dallas

    Incumbent | District Map

    scott smith copy 

    Scott Smith
    received 18,131 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 114
    Counties: Part of Dallas

    Incumbent | District Map

    lptexas 120 
    Anthony Holan
    received 2,502 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 126
    Counties: Part of Harris

    Incumbent | District Map

    eric moquin 2015

    Eric B. Moquin
    received 1,735 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 127
    Counties: Part of Harris
    Incumbent | 
    District Map

     scott-ford

    Scott Ford
    received 7,486 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 128
    Counties: Part of Harris
    Incumbent | District Map

     ken lowder 120

    Ken Lowder
    received 6,653 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 132
    Counties: Part of Harris
    Incumbent | District Map

     paul kurtz

    Phil Kurtz
    received 9,854 votes
    (100% of precincts reporting)

    State Representative
    District 134
    Counties: Part of Harris
    Incumbent | District Map

    gilberto velasquez 2015

    Gilberto "Gil" Velasquez, Jr.
    received 2,831 votes
    (100% of precincts reporting)

    State Representative
    District 137
    Counties: Part of Harris

    Incumbent | District Map

    lptexas 120

    Dan Biggs
    received 735 votes
    (100% of precincts reporting)

         Texas Board of Education Candidates


    SBOE - District 5 
    Counties: Blanco, Caldwell, Comal, Gillespie, Guadalupe, Hays, Kendall, Kerr, Llano, Mason, San Saba,

    part of Bexar, part of Travis 
    Incumbent | District Map

    rick perkins 120 


    Richardo Perkins
    received 36,525 votes
    (100% of precincts reporting)

    SBOE - District 6
    Counties: Part of Harris
    Incumbent | District Map 

    whitney bilyeu 120 

    Whitney Bilyeu
    received 21,993 votes
    (100% of precincts reporting)


     SBOE - District 9
    Counties: Anderson, Angelina, Bowie, Camp, Cass, Cherokee, Delta, Fannin, Franklin, Grayson, Gregg, Harrison, Henderson, Hopkins, Hunt, Kaufman, Lamar, Marion,Morris, Nacogdoches, Panola, Rains, Red River, Rockwall, Rusk, Shelby, Smith, Titus, Upshur, Van Zandt, Wood

    Incumbent | District Map

     anastasia wilford2 120

     Anastasia Wilford
    received 18,513 votes
    (100% of precincts reporting)


    Texas Local Candidates 

    Anderson County 
    Sheriff
     

    gary rayford 2015

    Gary Rayford
    received 4,778 votes
    (100% of precincts reporting)

    Bexar County Commissioner
    Precinct 3

    jason pipoly 120

    Jason Robert Pipoly
    received 10.217 votes
    (100% of precincts reporting)

    Bexar County 
    Constable Precinct 3
     

     rudy_glover_2016.jpg

    Rudy Glover
    received  10,975 votes
    (100% of precincts reporting)

     Bexar County Sheriff

     larry ricketts 2015 - Copy

    Larry Ricketts
    received  18,889 votes
    (100% of precincts reporting)


     Collin County
    Constable Precinct 1


    mark wester 120 

    Mark Wester
    received 8,035 votes
    (100% of precincts reporting)

    Collin County Sheriff

    daniel_st_clair.jpg
    Daniel St. Clair
    received 54,990 votes
    (100% of precincts reporting)

    Judge
    416th Judicial District
    Collin County

    daniel correa 2016

    Daniel R. Correa
    received  54,022 votes
    (100% of precincts reporting)

     Dallas County Sheriff

    david morris 120 

    David Geoffrey Morris
    received 25,872 votes
    (100% of precincts reporting)

     Dallas County 
    Tax Assessor-Collector

     jim_birchfield_2016.JPG


    James Birchfield
    received  100,654 votes
    (100% of precincts reporting)

     Denton County Sheriff 

    Randy Butler - Copy 120x120

    Randy Butler
    received  48,407 votes
    (100% of precincts reporting)

     

     Denton County 
    Tax Assessor-Collector

     andy boler 2016

    Andy Boler
    received  45,750 votes
    (100% of precincts reporting)

    McLennan County 
    Commissionar Precinct 3
     

    LPTexas 

    David Reichert
    received  2,736 votes
    (100% of precincts reporting)

     Nacogdoches County 
    Commissioner Precint 1

    joe allport 120 

    Joe Allport
    received  844 votes
    (100% of precincts reporting)
     

     Tarrant County 
    Constanble Precinct 5

    jack betz 120 
    Jack Betz
    received 3,604 votes
    (100% of precincts reporting)

     Tarrant County
    Sheriff

    max koch2 

    Max W. Koch III
    received 91,492 votes
    (100% of precincts reporting)

      Tarrant County
    Tax Assessor

    cindy-stanfNichol
ord 2015

    Cindy Stanford
    received 33,809 votes
    (100% of precincts reporting)


     Travis County Sheriff 

    eric guerra

    Eric Guerra
    received 22,280 votes
    (100% of precincts reporting)

    Travis County
    Tax Assessor-Collector
     

     steven haskett 120

     Steven Haskett
    received 69,243 votes
    (100% of precincts reporting)