254LP

Erik Ellison

Erik Ellison's activity stream


  • published 2016 Candidates in Our Party 2017-01-05 00:37:55 -0600

    2016 Candidates

    2016 Candidates


    LPTexas Candidates

     

    The nominees of the Libertarian Party of Texas (LPTexas) for the offices up for election in November 2016 follow below. Click the appropriate link to jump to those candidates: National CandidatesStatewide CandidatesTexas Congressional CandidatesTexas Senate CandidatesTexas House of Representatives CandidatesTexas Board of Education CandidatesTexas Local Candidates.

    The candidates for President and Vice-President were determined at the Libertarian Party National Convention in Orlando, Florida May 27-30, 2016. The candidates for statewide office were determined at the Texas Libertarian Party Convention in San Antonio on April 9, 2016. The candidates for county wide offices and State offices completely within one county were determined at the Libertarian Party County Conventions on Saturday, March 12, 2016. The candidates for multi-county districts were determined at the Libertarian Party District Conventions on Saturday, March 19, 2016.

    Please report any errors on this page to historian@lptexas.org




    National Candidates

    President
    Electors

    LPTexas 


    Gary Johnson
    received 283,492 votes in Texas
    (100% of precincts reporting)
    received 4,442,771 votes nationally

    Vice-President
    Electors

     LPTexas 

    William Weld
    received 283,492 votes in Texas
    (100% of precincts reporting)
    received 4,442,771 votes nationally 

     

    Texas Statewide Candidates

    Railroad Commissioner
    Incumbent

    Mark Miller 

    Mark A. Miller
    received 462,251 votes
    (100% of precincts reporting)


    Justice
    Supreme Court
    Place 3

    Incumbent
     

     kathie glass 3 120

    Kathie Glass
    received 348,376 votes
    (100% of precincts reporting)


    Justice
    Supreme Court
    Place 5

    Incumbent

     tom oxford 2015

    Tom Oxford
    received 288,504 votes
    (100% of precincts reporting)

    Justice
    Supreme Court
    Place 9 
    Incumbent

    donald fulton 120

    Don Fulton
    received 304,587 votes
    (100% of precincts reporting)


    Judge
    Court of Criminal Appeals
    Place 2
    Incumbent

    mark ash 120

    Mark Ash
    received 321,568 votes
    (100% of precincts reporting)

    Judge
    Court of Criminal Appeals
    Place 5 
    Incumbent

    bill strange

    William Bryan Strange III
    received 248,109 votes
    (100% of precincts reporting)

    Judge
    Court of Criminal Appeals
    Place 6
    Incumbent

    mark bennett 120

    Mark W. Bennett
    received 360,167 votes
    (100% of precincts reporting)

                  Texas Congressional Candidates

    U.S. Representative - District 1
    Counties: Angelina, Gregg, Harrison, Nacogdoches, Panola, Rusk, Sabine, San Augustine, Shelby, Smith, part of Upshur and part of Wood
    Incumbent District Map 

     phil gray 120

    Phil Gray
    received 5,062 votes
    (100% of precincts reporting)

    U.S. Representative - District 2
    Counties: Part of Harris
    Incumbent | District Map 

     lptexas 120 

    James B. Veasaw
    received 6,429 votes
    (100% of precincts reporting)

    U.S. Representative - District 3
    Counties: Part of Collin

    Incumbent | District Map
     scott jameson 120 Scott Jameson
    received 10,448 votes
    (100% of precincts reporting)

    U.S. Representative - District 4
    Counties: Bowie, Camp, Cass, Delta, Fannin, Franklin, Grayson, Hopkins, Hunt, Lamar, Marion, Morris, Rains, Red River, Rockwall, Titus, part of Collin and part of Upshur
    Incumbent | District Map

    cody_wommack_2016.jpg
    Cody Wommack
    received 29,577 votes
    (100% of precincts reporting)


    U.S. Representative - District 5
    Counties: 
    Anderson, Cherokee, Henderson,
    Kaufman, Van Zandt,
    part of Dallas and part of Wood

    Incumbent | District Map

    ken ashby

    Ken Ashby
    received 37,406 votes
    (100% of precincts reporting)

     U.S. Representative - District 10
    Counties: 
    Austin, Colorado, Fayette, Waller,Washington, part of Bastrop, part of Harris, part of Lee and part of Travis
    Incumbent | District Map

    bill kelsey 120 

    Bill Kelsey
    received 13,209 votes
    (100% of precincts reporting)


     U.S. Representative - District 11
    Counties: 
    Andrews, Brown, Callahan, Coke, Coleman, Comanche, Concho, Dawson, Eastland, Ector, Glasscock, Hood, Irion, Kimble, Llano, McCulloch, Martin, Mason, Menard, Midland, Mills, Mitchell, Palo Pinto, Runnels, San Saba, Sterling, Tom Green, part of Erath and part of Stephens Incumbent | District Map

     nicholas landholt 120

    Nicholas Landholt
    received 23,677 votes
    (100% of precincts reporting)


    U.S. Representative - District 12
    Counties: Parker, 
    part of Tarrant and part of Wise

    Incumbent | District Map 

     ed colliver 2015

    Ed Colliver
    received 10,604 votes
    (100% of precincts reporting)

     U.S. Representative - District 13
    Counties: Archer, Armstrong, Baylor, Briscoe, Carson, Childress, Clay, Collingsworth, Cooke, Cottle, Dallam, Deaf Smith, Dickens, Donley, Foard, Gray, Hall, Hansford, Hardeman, Hartley, Hemphill, Hutchinson, Jack, King, Knox, Lipscomb, Montague, Moore, Motley, Ochiltree, Oldham, Potter, Randall, Roberts, Sherman, Swisher, Wheeler, Wichita, Wilbarger, part of Floyd and part of Wise Incumbent | District Map

     calvin deweese 2015

    Calvin DeWeese
    received 14,725 votes
    (100% of precincts reporting)


    U.S. Representative - District 15
    Counties: Brooks, Duval, Jim Hogg, Karnes, Live Oak, part of Guadalupe, part of Hidalgo and part of Wilson 
    Incumbent | District Map 

    Ross lynn leone 2016

    Ross Lynn Leone
    received 3,442 votes
    (100% of precincts reporting)

     U.S. Representative - District 16
    Counties: Part of El Paso

    Incumbent | District Map

    jaime perez 16CD 

    Jaime O. Perez
    received 17,491 votes
    (100% of precincts reporting)

    U.S. Representative - District 17
    Counties: Brazos, Burleson, Falls, Freestone, Limestone, McLennan, Milam, Robertson, part of Bastrop, part of Lee, 
    part of Leon and part of Travis Incumbent | District Map 

     clark patterson 120

    Clark Patterson
    received 9,708 votes
    (100% of precincts reporting)


    U.S. Representative - District 19
    Counties: Bailey, Borden, Castro, Cochran, Crosby, Fisher, Gaines, Garza, Hale, Haskell, Hockley, Howard, Jones, Kent, Lamb, Lubbock, Lynn, Nolan, Parmer, Scurry, Shackelford, Stonewall, Taylor, Terry, Throckmorton, Yoakum, Young,

    part of Floyd and part of Stephens
    Incumbent | District Map 

    troy bonar 120 
    Troy Bonar
    received 17,376 votes
    (100% of precincts reporting)


    U.S. Representative - District 20
    Counties: Part of Bexar
    Incumbent | District Map 

    jeffrey blunt 2015a

    Jeffrey C. Blunt
    received 29,055 votes
    (100% of precincts reporting)

    U.S. Representative - District 21
    Counties: Bandera, Blanco, Gillespie, Kendall, Kerr, Real, 
    part of Bexar, part of Comal,
    part of Hays and part of Travis
    Incumbent | District Map 

     mark_Loewe_2016.png
    Mark Loewe
    received 14,735 votes
    (100% of precincts reporting)


    U.S. Representative - District 23
    Counties: Brewster, Crane, Crockett, Culberson, Dimmit, Edwards, Frio, Hudspeth, Jeff Davis, Kinney, Loving, Maverick, Medina, Pecos, Presidio, Reagan, Reeves, Schleicher, Sutton, Terrell, Upton, Uvalde, Val Verde, Ward, Winkler, Zavala, part of Bexar, part of El Paso and part of La Salle 
    Incumbent | District Map 

     ruben corvalan 120

     Ruben S. Corvalan
    received 10,826 votes
    (100% of precincts reporting)



    U.S. Representative - District 24 
    Counties: Part of Dallas, part of Denton, part of Tarrant
    Incumbent | District Map

    mike kolls

    Mike Kolls
    received 8,625 votes
    (100% of precincts reporting)

    U.S. Representative - District 25
    Counties: Bosque, Burnet, Coryell, Hamilton, Hill, Johnson, Lampasas, Somervell, part of Bell, part of Erath, part of Hays, 
    part of Tarrant and part of Travis
    Incumbent | District Map

    Loren Schneiderman

    Loren Marc Schneiderman
    received 12,135 votes
    (100% of precincts reporting)


     U.S. Representative - District 26
    Counties:

    Part of Dallas, part of Denton, and
    part of Tarrant
    Incumbent District Map

     mark bowler 120

    Mark Boler
    received 12,843 votes
    (100% of precincts reporting)
     

     U.S. Representative - District 29
    Counties: Part of Harris 

    Incumbent District Map

    lptexas 120 

     N. Ruben Perez
    received 3,234 votes
    (100% of precincts reporting)



    U.S. Representative - District 30 
    Counties: Part of Dallas 

    Incumbent District Map 

    jarrett woods 2015 120 

    Jarrett R. Woods
    received 4,753 votes
    (100% of precincts reporting)



     U.S. Representative - District 31 
    Counties: Williamson and part of Bell Incumbent | District Map

    lptexas 120 

    Scott Ballard
    received 14,676 votes
    (100% of precincts reporting)



     U.S. Representative - District 32
    Counties: Part of Collin and part of Dallas Incumbent |District Map

    ed rankin 120 

     Ed Rankin
    received 43,490 votes
    (100% of precincts reporting)


    U.S. Representative - District 35
    Counties: Part of Bexar, part of Caldwell, part of Comal, part of Guadalupe, part of Hays 
    and part of Travis 
    Incumbent | District Map 

     rhett smith 120

    Rhett Rosenquest Smith
    received 6,504 votes
    (100% of precincts reporting)

            Texas Senate Candidates

     State Senate District 4
    Counties: Chambers and Jefferson, part of Galveston, part of Harris, part of Montgomery

    Incumbent | District Map

    jennifer west 120 

    Jenn West
    received 34,791 votes
    (100% of precincts reporting)
     State Senate District 12
    Counties:

    part of Denton and part of Tarrant
    Incumbent | District Map

     rod wingo

    Rod Wingo
    received 49,465 votes
    (100% of precincts reporting)
     
     State Senate District 13
    Counties:
    part of Fort Bend, part of Harris
    Incumbent | District Map

    joshua_rohn_2016.jpg

    Joshua Rohn
    received 14,447 votes
    (100% of precincts reporting)


     State Senate District 18
    Counties: Aransas, Austin,Burleson, Calhoun, Colorado, De Witt, Fayette, Goliad, Gonzales, Jackson, Lavaca, Lee, Matagorda, Refugio, Victoria, Waller, Washington. Wharton, part of Fort Bend, part of Harris, 
    part of Nueces
    Incumbent | District Map

    lptexas 120 

    Kathie L. Stone
    received 37,965 votes
    (100% of precincts reporting)


     State Senate District 19
    Counties:

    Brewster, Crockett, Dimmit, Edwards, Frio, Kinney, Maverick, Medina, Pecos, Real, Reeves, Terrell, Uvalde, Val Verde, Zavala, part of Atascosa, part of Bexar
    Incumbent | District Map

    max martin 120

    Maximilian Martin
    received 8,948 votes
    (100% of precincts reporting)


     State Senate District 26
    Counties: Part of Bexar

    Incumbent | District Map

    fidel_castillo.jpg 


    Fidel  "TwoBears" Castillo
    received 26,639 votes
    (100% of precincts reporting)


              Texas House of Representatives Candidates

     State Representative
    District 10

    Counties: Ellis, part of Henderson
    Incumbent | District Map

     chuck richter 2015

    Chuck Richter
    received 7,773 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 18

    Counties: Liberty, San Jacinto, Walker
    Incumbent | District Map

    evan nagel 2015 - Copy

    Evan Nagel
    received 5,581 votes
    (100% of precincts reporting)

    State Representative
    District 33

    Counties: Rockwall, part of Collin
    Incumbent | District Map 

    rick donaldson 2016a 

    "Crazy" Rick
    received 2,783 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 46
    Counties: Part of Travis
    Incumbent | District Map

    kevin ludlow 120b 

    Kevin Ludlow
    received 3,445 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 47
    Counties: Part of Travis

    Incumbent | District Map

     scott mckinlay 120

    Scott G. McKinlay
    received 4,838 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 48
    Counties: Part of Travis

    Incumbent | District Map

     ben easton 120

    Ben Easton
    received 15,702 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 49
    Counties: Part of Travis

    Incumbent | District Map

     rick perkins 2016a

    Rick Perkins
    received 12,631 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 52
    Counties: Part of Williamson
    Incumbent | District Map

     lptexas 120

    Henry Knetsar
    received 13,082 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 53
    Counties: Bandera, Crockett, Edwards, Kerr, Kimble, Llano, Mason, Medina, Menard, Real, Schleicher, Sutton
    Incumbent | District Map

     brian holk 2015

     Brian Holk
    received 2,170 votes
    (100% of precincts reporting)

    State Representative
    District 56
    Counties: Part of McLennan
    Incumbent | District Map
     

    clifford deuvall 120 

    Clif Deuvall
    received 6.840 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 66
    Counties: Part of Collin

    Incumbent | District Map

    shawn jones 2015

     Shawn W Jones
    received 2,726 votes
    (100% of precincts reporting)

    State Representative
    District 67
    Counties: Part of Collin
    Incumbent | District Map

    ray_brewer_2016.jpg 
    Ray Brewer
    received 2,704 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 70
    Counties: Part of Collin

    Incumbent | District Map

    rachel_wester_2016.jpg 

    Rachel Wester
    received 3,160 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 89
    Counties: Part of Collin

    Incumbent | District Map

    bob worthington 2015

    Bob Worthington
    received 2,890 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 92
    Counties: Part of Tarrant
    Incumbent | District Map

    leah sees - Copy 

    Leah Sees
    received 2,428 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 94
    Counties: Part of Tarrant
    Incumbent | District Map

    jessica pallett 092115

    Jessica Pallett
    received 14,037 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 97
    Counties: Part of Tarrant
    Incumbent | District Map

     patrick wentworth copy

    Patrick Wentworth
    received 2,531 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 99
    Counties: Part of Tarrant
    Incumbent | District Map

     dan h 120

    Dan Hawkins
    received 9,393 votes
    (100% of precincts reporting)


     State Representative
    District 100
    Counties: Part of Dallas
    Incumbent | District Map

     lptexas 120
    Heather Marcus
    received 4,965 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 106
    Counties: Part of Denton

    Incumbent | District Map

    rodney caston 

    Rodney Caston
    received 13,209 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 108
    Counties: Part of Dallas

    Incumbent | District Map

    scott smith copy 

    Scott Smith
    received 18,131 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 114
    Counties: Part of Dallas

    Incumbent | District Map

    lptexas 120 
    Anthony Holan
    received 2,502 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 126
    Counties: Part of Harris

    Incumbent | District Map

    eric moquin 2015

    Eric B. Moquin
    received 1,735 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 127
    Counties: Part of Harris
    Incumbent | 
    District Map

     scott-ford

    Scott Ford
    received 7,486 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 128
    Counties: Part of Harris
    Incumbent | District Map

     ken lowder 120

    Ken Lowder
    received 6,653 votes
    (100% of precincts reporting)

     State Representative
    District 132
    Counties: Part of Harris
    Incumbent | District Map

     paul kurtz

    Phil Kurtz
    received 9,854 votes
    (100% of precincts reporting)

    State Representative
    District 134
    Counties: Part of Harris
    Incumbent | District Map

    gilberto velasquez 2015

    Gilberto "Gil" Velasquez, Jr.
    received 2,831 votes
    (100% of precincts reporting)

    State Representative
    District 137
    Counties: Part of Harris

    Incumbent | District Map

    lptexas 120

    Dan Biggs
    received 735 votes
    (100% of precincts reporting)

         Texas Board of Education Candidates


    SBOE - District 5 
    Counties: Blanco, Caldwell, Comal, Gillespie, Guadalupe, Hays, Kendall, Kerr, Llano, Mason, San Saba,

    part of Bexar, part of Travis 
    Incumbent | District Map

    rick perkins 120 


    Richardo Perkins
    received 36,525 votes
    (100% of precincts reporting)

    SBOE - District 6
    Counties: Part of Harris
    Incumbent | District Map 

    whitney bilyeu 120 

    Whitney Bilyeu
    received 21,993 votes
    (100% of precincts reporting)


     SBOE - District 9
    Counties: Anderson, Angelina, Bowie, Camp, Cass, Cherokee, Delta, Fannin, Franklin, Grayson, Gregg, Harrison, Henderson, Hopkins, Hunt, Kaufman, Lamar, Marion,Morris, Nacogdoches, Panola, Rains, Red River, Rockwall, Rusk, Shelby, Smith, Titus, Upshur, Van Zandt, Wood

    Incumbent | District Map

     anastasia wilford2 120

     Anastasia Wilford
    received 18,513 votes
    (100% of precincts reporting)


    Texas Local Candidates 

    Anderson County 
    Sheriff
     

    gary rayford 2015

    Gary Rayford
    received 4,778 votes
    (100% of precincts reporting)

    Bexar County Commissioner
    Precinct 3

    jason pipoly 120

    Jason Robert Pipoly
    received 10.217 votes
    (100% of precincts reporting)

    Bexar County 
    Constable Precinct 3
     

     rudy_glover_2016.jpg

    Rudy Glover
    received  10,975 votes
    (100% of precincts reporting)

     Bexar County Sheriff

     larry ricketts 2015 - Copy

    Larry Ricketts
    received  18,889 votes
    (100% of precincts reporting)


     Collin County
    Constable Precinct 1


    mark wester 120 

    Mark Wester
    received 8,035 votes
    (100% of precincts reporting)

    Collin County Sheriff

    daniel_st_clair.jpg
    Daniel St. Clair
    received 54,990 votes
    (100% of precincts reporting)

    Judge
    416th Judicial District
    Collin County

    daniel correa 2016

    Daniel R. Correa
    received  54,022 votes
    (100% of precincts reporting)

     Dallas County Sheriff

    david morris 120 

    David Geoffrey Morris
    received 25,872 votes
    (100% of precincts reporting)

     Dallas County 
    Tax Assessor-Collector

     jim_birchfield_2016.JPG


    James Birchfield
    received  100,654 votes
    (100% of precincts reporting)

     Denton County Sheriff 

    Randy Butler - Copy 120x120

    Randy Butler
    received  48,407 votes
    (100% of precincts reporting)

     

     Denton County 
    Tax Assessor-Collector

     andy boler 2016

    Andy Boler
    received  45,750 votes
    (100% of precincts reporting)

    McLennan County 
    Commissionar Precinct 3
     

    LPTexas 

    David Reichert
    received  2,736 votes
    (100% of precincts reporting)

     Nacogdoches County 
    Commissioner Precint 1

    joe allport 120 

    Joe Allport
    received  844 votes
    (100% of precincts reporting)
     

     Tarrant County 
    Constanble Precinct 5

    jack betz 120 
    Jack Betz
    received 3,604 votes
    (100% of precincts reporting)

     Tarrant County
    Sheriff

    max koch2 

    Max W. Koch III
    received 91,492 votes
    (100% of precincts reporting)

      Tarrant County
    Tax Assessor

    cindy-stanfNichol
ord 2015

    Cindy Stanford
    received 33,809 votes
    (100% of precincts reporting)


     Travis County Sheriff 

    eric guerra

    Eric Guerra
    received 22,280 votes
    (100% of precincts reporting)

    Travis County
    Tax Assessor-Collector
     

     steven haskett 120

     Steven Haskett
    received 69,243 votes
    (100% of precincts reporting)

     


  • donated 2017-07-17 04:39:08 -0500

  • published Donate 2016-06-30 19:37:59 -0500

    Donate

    LP Texas could not function without the generous donations from party members such as yourself. The Party has set up multiple donation levels for you to choose from in recognition of your generosity.

     

    LPTexas Memberships

     

    Annual (One Time)

     

    Monthly (Recurring)

     

    Annual_Founders_Circle.png
    Monthly_Founders_Circle.png
    Annual_Diamond.png
    Monthly_Diamond.png
    Annual_Platinum.png
    Monthly_Platnum.png
    Annual_Gold.png
    Monthly_Gold.png
    Annual_Silver.png
    Monthly_Silver.png
    Annual_Bronze.png
    Monthly_Bronze.png
    Annual_Basic.png
     

     

    Non-Membership Donation

     

    One_Time.png
    Monthly.png

     

    To donate by check, make the check out to "Libertarian Party of Texas" and mail it to:

    111 Congress Ave., Suite 400
    Austin, TX 78701.


  • published County Affiliates in Our Party 2016-05-17 23:46:59 -0500

    County Affiliates

    State County Affiliates

    State County Affiliates

     

    Please report any errors on this page to counties@lptexas.org.  If your county is not listed here, there is not currently a county chair. If you would like to apply to serve as county chair, you can go to http://www.lptexas.org/county_chair_app.  If you would like to learn more about being county chair, visit http://www.lptexas.org/county_chair_faq.

     

    mike moore 2016

     

    Bastrop County
    William "Mike" Moore
    512-581-1170
    bastrop@lptexas.org
    Temporary May 22, 2016

     joshua_thomas_2017.jpg

      Bell County
    Joshua Thomas
    254-291-5568
    Bell@lptexas.org
    Temporary September 27, 2016
    facebook-48x48

     matt_pina.jpg

      Bexar County
    Matthew Pina
    210-336-8389
    bexar@lptexas.org
    Elected April 25, 2017
    Bexar County LP Website Facebook  Meetup  Twitter  YouTube  
     jill friedman 2012   Brazoria County
    Jill Friedman
    979-239-7228
    brazoria@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Facebook  
     Christopher Jagge   Brazos County
    Christopher Jagge
    979-690-0459 
    brazos@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Brazos County LP Website Facebook  Meetup  
      lptexas 120   Brewster County
    Bob Brewer
    512-279-7860
    brewster@lptexas.org

    Facebook  
     allen burney 2016   Burnet County
    Allen Burney
    830-693-6558
    burnet@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
     melina baker   Cherokee County
    Melina Baker
    903-721-1443
    cherokee@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Brazos County LP Website facebook-48x48
     Ed Kless   Collin County
    Ed Kless
    214-675-8792
    collin@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Collin County LP Website Facebook Twitter YouTube GooglePlus 
     timothy martinez   Comal County
    Timothy Martinez
    210-846-0535
    comal@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Facebook   
    thomas_dyer_2016.png    Coryell County
    Thomas R. Dyer
    254 681-1570
    coryell@lptexas.org
    Temporary August 23, 2016
    Facebook   
     Paul Petersen   Dallas County
    Paul Petersen
    214-405-3706
    dallas@lptexas.org
    Elected March 12, 2016 
    Dallas County LP Website Facebook  Meetup  Twitter  YouTube  GooglePlus
     James Felber   Denton County
    James Felber
    972-242-9691
    denton@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Facebook  Meetup  Twitter  
     Ryan Lambert - 120   Ector County
    Ryan Lambert
    512-279-7860
    ector@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Facebook  
     darin stone 2016   El Paso County
    Darin H. Stone
    915-922-9265
    elpaso@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Facebook   
     adam_bellinger_2016.jpg   Ellis County
    Adam Bellinger
    972-689-6811
    ellis@lptexas.org
    Elected September 17, 2016
    facebook-48x48.png
     kate_brock_2016.jpg   Franklin County
    Kate Brock
    903-466-6535
    franklin@lptexas.org
    Temporary August 16, 2016
    Facebook   
     George Hardy   Fort Bend County
    George Hardy
    512-279-7860
    fortbend@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Fort Bend County LP Website  Facebook   
     james crossman 120   Galveston County
    James Crossman
    800-208-6580

    galveston@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Facebook  twitter-48x48
     brandee_brown_120.jpg   Gregg County
    Brandee Brown
    903-331-6801
    gregg@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Facebook  GooglePlus
     audra_berry_2016.jpg  

    Grimes County
    Audra Berry
    936-662-2475
    grimes@lptexas.org
    Temporaty January 31, 2017

     ross leone county chair 2016   Guadalupe County
    Ross Leone III
    830-305-6782
    guadalupe@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Facebook  
     Kerry McKennon   Hale County
    Kerry McKennon
    806-983-9972
    hale@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Facebook   
     Kathie Glass   Harris County
    Kathie Glass
    713-467-2989
    harris@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Harris County LP Website Facebook  Meetup  
     lptexas 120   Harrison County
    William "Doc" Holiday
    903-742-5480
    harrison@lptexas.org
    Facebook
     Desarae Lindsey 3 - Copy   Henderson County
    Desarae Lindsey
    469-418-2757
    henderson@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Facebook   
     heinrich foltz   Hidalgo County
    Heinrich Foltz
    956-467-7579
    hidalgo@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    facebook-48x48
    kory watkins 2016  

    Hunt County
    Kory Watkins

    hunt@lptexas.org
    Temporary April 28, 2016
    facebook-48x48

    matt wavering - 120   Kaufman County
    Matt Wavering
    217-778-8036
    kaufman@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    facebook-48x48
    dylan_lochhead_2016.jpg   Kendall County
    Dylan Lochhead
    214-206-7794
    kendall@lptexas.org

    Appointed April 5, 2017
    facebook-48x48.png
    Mary_Lee_Gowland_June_1_2011_(120x120).jpg  

    Kerr County
    Mary Lee Gowland
    830-895-0592
    kerr@lptexas.org
    Temporary August 23 2016

    lptexas 120  

    Knox County
    Jason Doran
    214-850-7357
    knox@lptexas.org
    Temporary January 31, 2017
    facebook-48x48

    chad lindsey  

    Lamar County
    Chad Lindsey
    903-267-5818
    lamar@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    facebook-48x48

    derrick reiner 2016  

    Leon County
    Derrick Reiner
    281-743-0296
    leon@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    facebook-48x48

    travis_pope_2017.jpg  

    Liberty County
    Travis L. Pope
    832-871-9444
    liberty@lptexas.org
    Appointed January 24, 2017
    facebook-48x48

     joe castner - 120   Lubbock County
    Joe Castner
    806-281-8394
    lubbock@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    facebook-48x48
     lauren daugherty 120   McLennan County
    Lauren Daugherty
    512-279-7860
    mclennan@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Facebook
    Stephanie franklin. 2016   Midland County
    Stephanie Franklin
    432-212-7642
    midland@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    facebook-48x48

     Kirk Moore   Montgomery County
    Kirk Moore
    832-212-0245
    montgomery@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Facebook
     justin daniel 2016   Nacogdoches County
    Justin Daniel
    936-554-3939
    nacogdoches@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Facebook
     george__berry_2016.JPG   Nueces County
    George Berry
    361-533-2606
    nueces@lptexas.org
    Temporary January 17, 2017
     lptexas 120   Orange County
    Kennith Walston
    409-679-2576
    orange@lptexas.org
    Temporary August 2, 2016
     emily lee 2016   Parker County
    Emily Lee
    817-909-0715

    parker@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    facebook-48x48
     lptexas_120.png   Parmer County
    Brad Leavitt
    -

    parmer@lptexas.org
    Appointed May 2, 2017
    facebook-48x48
     Robert Appelbaum   Polk County
    Robert Appelbaum
    936-933-3073
    polk@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    facebook-48x48
    curtis williams 120   Potter County
    Curtis Ray Williams
    806-681-0347
    potter@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
     lptexas 120   Randall County
    Joseph Wardlaw
    806-881-9206
    randall@lptexas.org
    Temporary July 19, 2016
     rick donaldson 2016b   Rockwall County
    Rick Donaldson
    972-722-7545
    rockwall@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Facebook
     Rudy Wright   Smith County
    Rudy Wright
    903-352-0298
    smith@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Facebook
    Liz scripter 2016  

    Tarrant County
    Liz Scripter
    682-717-8075
    tarrant@lptexas.org

    Elected March 12, 2016
    Tarrant County LP Website 
    Facebook  Meetup

     Troy Bonar   Taylor County
    Troy A Bonar
    325-668-5072
    taylor@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Facebook
     tammie robinson 2016  

    Tom Green County
    Tammie Robinson
    325-212-3493
    tomgreen@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Facebook blog3-48x48

     eric_guerra_2017.jpg   Travis County
    Eric Guerra
    512-694-5984
    travis@lptexas.org
    Elected February 27, 2017
    Travis County LP Website Facebook  Meetup  Yahoo
      lptexas 120   Upshur County
    VACANT
    upshur@lptexas.org

    Facebook
     lptexas 120   Victoria County
    Richard DeAses
    361-652-5834
    victoria@lptexas.org
    Elected February 4, 2017
    facebook-48x48
     Tom Laurent   Walker County
    Tom Laurent
    936-291-3751
    walker@lptexas.org 
    Elected March 12, 2016
    Facebook
     Andrew Amelang   Washington County
    Andrew Amelang
    979-421-0142
    washington@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    facebook-48x48
     tony_Guerra.jpg   Webb County
    Tony Guerra
    956-999-8017
    webb@lptexas.org
    Temporary October 18, 2016
    calvin deweese 2015   Wichita County
    Calvin DeWeese
    940-592-2074
    wichita@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    facebook-48x48
     matt whittington 2016   Williamson County
    Matthew Whittington
    512-567-8898
    williamson@lptexas.org
    Elected March 12, 2016
    Williamson County LP Website Facebook  Meetup  Twitter
     rob_witherspoon_2016.jpg   Young County
    Robert Witherspoon
    817-999-1258
    young@lptexas.org
    Temporary September 27, 2016

  • published LPTexas Staff in Our Party 2016-05-17 23:45:03 -0500

    LPTexas Staff

     

    OPERATIONS

     

    anastasia wilford2 120

     Operations Director

     Anastasia Wilford 
     903-516-2280
     operations@lptexas.org

     

     

     

     Christie_Bellinger.jpg

     Membership
     Coordinator

     Christie Bellinger
     512-279-7860
     membership@lptexas.org

    Kerry McKennon

     County
     Coordinator

     Kerry McKennon
     806-667-0586
     counties@lptexas.org

     

    LPTexas_open_position_icon-01.png

     

     IT Manager

     Apply for Position
     512-279-7860
     it@lptexas.org

     

    LPTexas_open_position_icon-01.png

    Systems
    Administrator


    Apply for Position
    512-279-7860
    admin@lptexas.org

     

    Liz_scripter_2016.jpg

     Database
     Administrator


     Liz Scripter
     512-279-7860
     it@lptexas.org

    nick_nelson.jpg

     Website
     Administrator

     Nick Nelson
     512-279-7860
     it@lptexas.org

     

    john_crossen.jpg

     

     Database
     Administrator

     John Crossen
     512-279-7860 
     it@lptexas.org

     

    bo_zimmerman.jpg

     Application
     Developer

     Bo Zimmerman
     512-279-7860
     it@lptexas.org

     

    PUBLIC RELATIONS

     

    LPTexas_open_position_icon-01.png  PR Director

     Apply for the Position
     512-279-7860
     pr@lptexas.org

    Valerie_Campos.jpg

     Press Relations
     Coordinator


     Valerie Campos
     512-279-7860
     media@lptexas.org

     

    kory_watkins_2016.jpg  Social Media
     Coordinator


     Kory Watkins
     512-279-7860 
     socialmedia@lptexas.org
     libertarian_lp_logo_square-150x150.png

     Social Media
     Coordinator

     Rex Wals
     512-279-7860 
     socialmedia@lptexas.org

     

    clayton_hunt_120.jpg

     Social Media
     Coordinator

     Clayton Hunt
     512-279-7860 
     socialmedia@lptexas.org

     libertarian_lp_logo_square-150x150.png

     Social Media
     Coordinator

     Steven Harris
     512-279-7860 
     socialmedia@lptexas.org


     

    LPTexas_open_position_icon-01.png

     Outreach 
     Coordinator


     
    Apply for Position
     512-279-7860
     pr@lptexas.org

    LPTexas_open_position_icon-01.png 

     

     Graphic 
     Designer


     Apply for Position
     512-279-7860


     

    James Gholston

     Graphic 
     Designer

     James Gholston
     512-279-7860
     jgholston@lptexas.org

     

     bola__kareem.jpg  Content 
     Writer


     Bola Kareem
     512-279-7860
     mkareem@lptexas.org

     

    LPTexas_open_position_icon-01.png

    Content 
     Writer

     Apply for Position
     512-279-7860
     sbriggs@lptexas.org

       

     

    POLITICAL ACTION

     

    Ryan_Simpson.jpg

    Political 
    Director

    Ryan Simpson 
    512-279-7860
    political@lptexas.org

     LPTexas_open_position_icon-01.png Coalition 
    Liaison


    Apply for Position
    512-279-7860

    coalitions@lptexas.org

     

    LPTexas_open_position_icon-01.png

    Coalition 
    Liaison

    Apply for the Position
    512-279-7860

    coalitions@lptexas.org

     heather_cash_120.jpg Coalition 
    Liaison


    Heather Smith Cash
    512-279-7860

    coalitions@lptexas.org

     

    LPTexas_open_position_icon-01.png

    Candidate 
    Coordinator 

    Apply for the Position
    512-279-7860
    campaigns@lptexas.org

    LPTexas_open_position_icon-01.png

    Candidate 
    Coordinator 

    Apply for Position
    512-279-7860
    campaigns@lptexas.org

     

    LPTexas_open_position_icon-01.png

    Legislative 
    Coordinator


    Apply for Position
    512-279-7860

    legislation@lptexas.org

    LPTexas_open_position_icon-01.png Legislative 
    Coordinator


    Apply for Position
    512-279-7860
    legislation@lptexas.org

     

    libertarian_lp_logo_square-150x150.png  Data 
    Analyst


    Jon Elordi
    512-279-7860
    data-analyst@lptexas.org
     Eugene Flynn  Data 
    Analyst


    Eugene Flynn 
    512-279-7860
    data-analyst@lptexas.org

     

    EVENTS

     

    LPTexas_open_position_icon-01.png Events 
    Director


    Apply for Position
    512-279-7860
    events@lptexas.org
    libertarian_lp_logo_square-150x150.png Catering 
    Coordinator


    Mary Holland
    210-863-1199
    events@lptexas.org

     

    LPTexas_open_position_icon-01.png Talent 
    Coordinator


    Apply for Position
    512-279-7860
    events@lptexas.org
     LPTexas_open_position_icon-01.png Exhibits 
    Coordinator


    Apply for Position
    512-279-7860
    events@lptexas.org

     

    libertarian_lp_logo_square-150x150.png Registration
    Coordinator


    Mary Holland
    210-863-1199
    events@lptexas.org
    LPTexas_open_position_icon-01.png Décor / Catering
    Coordinator


    Apply for Position
    512-279-7860
    events@lptexas.org

     

    DEVELOPMENT

     

    LPTexas_open_position_icon-01.png

    Development
    Director

    Apply for Position
    512-279-7860
    development@lptexas.org

       

     

    LPTexas_open_position_icon-01.png

    Fundraising
    Coordinator


    Apply for Position
    512-279-7860
    development@lptexas.org

    LPTexas_open_position_icon-01.png Recruiting
    Coordinator


    Apply for Position
    512-279-7860
    development@lptexas.org

     

     

    FINANCE

     

     LPTexas_open_position_icon-01.png

    Bookkeeper

    Apply for Position
    512-279-7860
    bookkeeper@lptexas.org

       

     

    RECORDS

     

     eugene flynn

    Historian

    Eugene J. Flynn
    214-821-1661

    historian@lptexas.org

       

     

    >>JOIN THE STAFF<<