2016 Candidates


LPTexas Candidates

The list of those seeking the nomination of the Libertarian Party of Texas (LPTexas) for the offices up for election in November 2016 follows below.  Click the appropriate link to jump to those candidates: Texas Statewide Candidates, Texas Congressional Candidates, Texas Senate Candidates, Texas House of Representatives Candidates, Texas Board of Education Candidates, Texas Local Candidates.

The candidates for President and Vice-President will be determined at the Libertarian Party National Convention in Orlando, Florida May 27-30, 2016. The candidates for statewide office were determined at the Texas Libertarian Party Convention in San Antonio on April 9, 2016. The candidates for county wide offices and State offices completely within one county were determined at the Libertarian Party County Conventions on Saturday, March 12, 2016. The candidates for multi-county districts were determined at the Libertarian Party District Conventions on Saturday, March 19, 2016.

Thank you for considering voting for liberty on Election Day Tuesday, Nov. 8, 2016! Our candidates are more than happy to answer any questions you may have regarding their positions on any number of issues so please don't hesitate to contact them for more information.

Please report any errors on this page to campaigns@lptexas.org

                                 Texas Statewide Candidates                         
President LPTexas  Presidential Candidates
Vice-President  LPTexas Presidential Candidates
Railroad Commissioner
Incumbent
Mark Miller  Mark A. Miller 
mark@miller4tx.com
512-402-2746
Website
Facebook Twitter 
Justice
Supreme Court
Place 3

Incumbent
 

 kathie glass 3 120

Kathie Glass
kathie@kathieglass.org
713-467-2991
 Justice
Supreme Court
Place 5

Incumbent
 tom oxford 2015 Tom Oxford
oxford@waldmansmallwood.com

409-833-9151 
Justice
Supreme Court
Place 9

Incumbent
donald fulton 120 Don Fulton
donfulton@lawyersline.com
817-296-5015

Judge
Court of Criminal Appeals
Place 2
Incumbent

mark ash 120

Mark Ash
markashlawyer@yahoo.com
713-571-1603

Judge
Court of Criminal Appeals
Place 5
Incumbent
bill strange William Bryan Strange III
wbstrangeiii@gmail.com
Judge
Court of Criminal Appeals
Place 6
Incumbent
mark bennett 120
Mark W. Bennett
MB@IVI3.com
713-224-1747
         Texas Congressional Candidates
U.S. Representative - District 1
Counties: Angelina, Gregg, Harrison, Nacogdoches, Panola, Rusk, Sabine, San Augustine, Shelby, Smith, part of Upshur and part of Wood
Incumbent District Map 
 phil gray 120 Phil Gray
philgray00@gmail.com
903-780-5644 
U.S. Representative - District 2
Counties: Part of Harris
Incumbent | District Map 

 lptexas 120

James B. Veasaw
timeta@peoplepc.com
281-358-3625

U.S. Representative - District 3
Counties: Part of Collin

Incumbent | District Map

 scott jameson 120

Scott Jameson
scott@scottjameson.org
972-633-2999
Website

U.S. Representative - District 4
Counties: Bowie, Camp, Cass, Delta, Fannin, Franklin, Grayson, Hopkins, Hunt, Lamar, Marion, Morris, Rains, Red River, Rockwall, Titus, part of Collin and part of Upshur

Incumbent | District Map
lptexas 120 Cody Wommack
codywommack@gmail.com

979-229-5805
Website

U.S. Representative - District 5
Counties:
Anderson, Cherokee, Henderson,
Kaufman, Van Zandt,
part of Dallas and part of Wood

Incumbent | District Map

ken ashby Ken Ashby
kenashby@aol.com
214-340-5091
 U.S. Representative - District 10
Counties:
Austin, Colorado, Fayette, Waller, Washington, part of Bastrop, part of Harris, part of Lee and part of Travis
Incumbent | District Map
bill kelsey 120  Bill Kelsey
kelseyforcongress@kelseys.net
512-762-6554 
 U.S. Representative - District 11
Counties:
Andrews, Brown, Callahan, Coke, Coleman, Comanche, Concho, Dawson, Eastland, Ector, Glasscock, Hood, Irion, Kimble, Llano, McCulloch, Martin, Mason, Menard, Midland, Mills, Mitchell, Palo Pinto, Runnels, San Saba, Sterling, Tom Green, part of Erath and part of Stephens Incumbent | District Map
 nicholas landholt 120 Nicholas Landholt
nlandholt@hotmail.com
432-934-6338
facebook-48x48
U.S. Representative - District 12
Counties: Parker,
part of Tarrant and part of Wise

Incumbent | District Map 
 ed colliver 2015

Ed Colliver
ed@edcolliver.com
817-721-5517
Website

facebook-48x48

 U.S. Representative - District 13
Counties: Archer, Armstrong, Baylor, Briscoe, Carson, Childress, Clay, Collingsworth, Cooke, Cottle, Dallam, Deaf Smith, Dickens, Donley, Foard, Gray, Hall, Hansford, Hardeman, Hartley, Hemphill, Hutchinson, Jack, King, Knox, Lipscomb, Montague, Moore, Motley, Ochiltree, Oldham, Potter, Randall, Roberts, Sherman, Swisher, Wheeler, Wichita, Wilbarger, part of Floyd and part of Wise Incumbent | District Map
 calvin deweese 2015

Calvin DeWeese
calvindeweese@sbcglobal.net

U.S. Representative - District 15
Counties: Brooks, Duval, Jim Hogg, Karnes, Live Oak, part of Guadalupe, part of Hidalgo and part of Wilson
Incumbent | District Map 
Ross lynn leone 2016 Ross Lynn Leone
rlynnleone@yahoo.com
830-560-0523
 
 U.S. Representative - District 16
Counties: Part of El Paso

Incumbent | District Map
jaime perez 16CD  Jaime O. Perez
jaimeoperez@yahoo.com
915-219-1468
 
U.S. Representative - District 17
Counties: Brazos, Burleson, Falls, Freestone, Limestone, McLennan, Milam, Robertson, part of Bastrop, part of Lee,
part of Leon and part of Travis Incumbent | District Map 
 clark patterson 120 Clark Patterson
clarkryanpatterson@gmail.com
512-784-0929
 
U.S. Representative - District 19
Counties: Bailey, Borden, Castro, Cochran, Crosby, Fisher, Gaines, Garza, Hale, Haskell, Hockley, Howard, Jones, Kent, Lamb, Lubbock, Lynn, Nolan, Parmer, Scurry, Shackelford, Stonewall, Taylor, Terry, Throckmorton, Yoakum, Young,

part of Floyd and part of Stephens
Incumbent | District Map 
troy bonar 120  Troy Bonar
troybonar@live.com
325-668-5072
 
U.S. Representative - District 20
Counties:  Part of Bexar
Incumbent | District Map 

jeffrey blunt 2015a

Jeffrey C. Blunt
blunt.jeffrey@gmail.com
210-607-7846

U.S. Representative - District 21
Counties: Bandera, Blanco, Gillespie, Kendall, Kerr, Real,
part of Bexar, part of Comal,
part of Hays and part of Travis
Incumbent | District Map 
 mark loewe Mark Loewe
512-422-8229
 
U.S. Representative - District 23
Counties: Brewster, Crane, Crockett, Culberson, Dimmit, Edwards, Frio, Hudspeth, Jeff Davis, Kinney, Loving, Maverick, Medina, Pecos, Presidio, Reagan, Reeves, Schleicher, Sutton, Terrell, Upton, Uvalde, Val Verde, Ward, Winkler, Zavala, part of Bexar, part of El Paso and part of La Salle
Incumbent | District Map 
 ruben corvalan 120  Ruben S. Corvalan
corvalan@ampsafe.com

210-241-4276
Website

facebook-48x48

 U.S. Representative - District 24
Counties: Part of Dallas, part of Denton, part of Tarrant
Incumbent | District Map

mike kolls

Mike Kolls
talkwithmike2014@yahoo.com
214-475-0527
Website
facebook-48x48

U.S. Representative - District 25
Counties: Bosque, Burnet, Coryell, Hamilton, Hill, Johnson, Lampasas, Somervell, part of Bell, part of Erath, part of Hays,
part of Tarrant and part of Travis
Incumbent | District Map

Loren Schneiderman

Loren Marc Schneiderman
schneiderman.texas25th@gmail.com
512-888-3358
Website
facebook-48x48

 U.S. Representative - District 26
Counties:

Part of Dallas, part of Denton, and
part of Tarrant
Incumbent | District Map
 mark bowler 120 Mark Boler
bolerforcongress@markboler.com
972-896-0047
Website

 
 U.S. Representative - District 29
Counties: Part of Harris

Incumbent | District Map
lptexas 120 

 N. Ruben Perez
doittoit@justice.com
210-209-5323

U.S. Representative - District 30
Counties: Part of Dallas

Incumbent | District Map 
jarrett woods 2015 120  Jarrett R. Woods
jarrett.woods@gmail.com
972-896-8025 
 U.S. Representative - District 31 Counties: Williamson and part of Bell Incumbent | District Map lptexas 120  Scott Ballard
scottjballard@gmail.com
254-774-9184
 
 U.S. Representative - District 32
Counties: Part of Collin and part of Dallas Incumbent | District Map
ed rankin 120   Ed Rankin
ed@edrankinforcongress.com
214-803-6526
Website

facebook-48x48
 
U.S. Representative - District 35
Counties: Part of Bexar, part of Caldwell, part of Comal, part of Guadalupe, part of Hays
and part of Travis
Incumbent | District Map 
 rhett smith 120 Rhett Rosenquest Smith
RhettRSmith@gmail.com
210-300-4750
Website
        Texas Senate Candidates
 State Senate District 4
Counties: Chambers and Jefferson, part of Galveston, part of Harris, part of Montgomery

IncumbentDistrict Map
jennifer west 120  Jenn West
jenn_west@mac.com

713-305-4656
 State Senate District 12
Counties:

part of Denton and Part of Tarrant
IncumbentDistrict Map
 rod wingo
Rod Wingo
rwingo4228@sbcglobal.net
817-999-3969
 

 State Senate District 18
Counties: Aransas, Austin,Burleson, Calhoun, Colorado, De Witt, Fayette, Goliad, Gonzales, Jackson, Lavaca, Lee, Matagorda, Refugio, Victoria, Waller, Washington. Wharton, part ot Fort Bend, part of Harris,
part of Nueces
IncumbentDistrict Map
lptexas 120 
Kathie L. Stone
klstone024@gmail.com
832-969-3514 
 State Senate District 19
Counties:

Brewster, Crockett, Dimmit, Edwards, Frio, Kinney, Maverick, Medina, Pecos, Real, Reeves, Terrell, Uvalde, Val Verde, Zavala, part of Atascosa, part of Bexar
IncumbentDistrict Map
max martin 120
Maximilian Martin
maxmartin@martinranch.com
830-542-2175
facebook-48x48 

 State Senate District 26
Counties: Part of Bexar

IncumbentDistrict Map
lptexas 120 
Fidel "Two BEars" Castillo
210-400-8780 
          Texas House of Representatives Candidates
 State Representative
District 10

Counties: Ellis, part of Henderson
IncumbentDistrict Map
 chuck richter 2015

Chuck Richter
scrichter@embarqmail.com

903-489-3479 

 State Representative
District 18

Counties: Liberty, San Jacinto, Walker
IncumbentDistrict Map
evan nagel 2015 - Copy  Evan Nagel
paradoxic00@gmail.com
936-668-8098 
State Representative
District 33

Counties: Rockwall, part of Collin
IncumbentDistrict Map 
rick donaldson 2016a 

"Crazy" Rick
antishyster2@gmail.com
972-722-7545
facebook-48x48 

 State Representative
District 46
Counties: Part of Travis
IncumbentDistrict Map
kevin ludlow 120b 

Kevin Ludlow
ludlow@gmail.com
512-773-3968
Website

facebook-48x48
twitter-48x48

 State Representative
District 47
Counties: Part of Travis

IncumbentDistrict Map
 scott mckinlay 120 Scott G. McKinlay
scott@scottmckinlay.com

512-343-2325 
 State Representative
District 48
Counties: Part of Travis

IncumbentDistrict Map
 ben easton 120

Ben Easton
ben@bennetteaston.com
512-417-4129 

 State Representative
District 49
Counties: Part of Travis

IncumbentDistrict Map
 rick perkins 2016a Rick Perkins
lilrickyAustin@yahoo.com
512-825-3580
facebook-48x48 twitter-48x48 
 State Representative
District 52
Counties: Part of Williamson
IncumbentDistrict Map
 lptexas 120

Henry Knetsar
hknetsar@gmail.com
512-310-9571 

 State Representative
District 53
Counties: Bandera, Crockett, Edwards, Kerr, Kimble, Llano, Mason, Medina, Menard, Real, Schleicher, Sutton
IncumbentDistrict Map
 brian holk 2015  Brian Holk
bwholk@gmail.com

325-423-0725
State Representative
District 56
Counties: Part of McLennan
IncumbentDistrict Map
 

clifford deuvall 120 

Clif Deuvall
clif107@yahoo.com
254-339-6035 

 State Representative
District 66
Counties: Part of Collin

IncumbentDistrict Map
shawn jones 2015  Shawn W Jones
shawnwjones13@yahoo.com
214-450-7107
facebook-48x48
State Representative
District 67
Counties: Part of Collin
IncumbentDistrict Map
ray brewer 2016  Ray Brewer
raybrewer@exitonly.net

 State Representative
District 70
Counties: Part of Collin

IncumbentDistrict Map
 rachel wester 2016

Rachel Wester
thewesters@gmail.com
817-319-5905

 State Representative
District 89
Counties: Part of Collin

Incumbent | District Map
bob worthington 2015 Bob Worthington
pilgrim@reborn.com

972-358-8736 
 State Representative
District 92
Counties: Part of Tarrant
Incumbent | District Map
leah sees - Copy 

Leah Sees
lsees@sbcglobal.net
817-358-1940 

 State Representative
District 94
Counties: Part of Tarrant
Incumbent | District Map
jessica pallett 092115
Jessica Pallett
jessicampallett@gmail.com

682-556-6346 
 State Representative
District 97
Counties: Part of Tarrant
Incumbent | District Map
 patrick wentworth copy Patrick Wentworth
patrick.wentworth@yahoo.com
817-507-6543
facebook-48x48 
 State Representative
District 99
Counties: Part of Tarrant
Incumbent | District Map
 dan h 120

Dan Hawkins
danielh41@yahoo.com
817-239-9305
facebook-48x48

 State Representative
District 100
Counties: Part of Dallas
Incumbent | District Map
 lptexas 120 Heather Marcus
heathernmarcus@gmail.com

972-989-4088
Website
facebook-48x48 
 State Representative
District 106
Counties: Part of Denton

Incumbent | District Map
rodney caston  Rodney Caston
rcaston@rcaston.com

469-939-5246 
 State Representative
District 108
Counties: Part of Dallas

Incumbent | District Map
scott smith copy  Scott Smith
pizzascott@live.com
214-450-3983 
 State Representative
District 114
Counties: Part of Dallas

Incumbent | District Map
lptexas 120  Anthony Holan
anthony.holan@gmail.com

936-494-5324 
 State Representative
District 126
Counties: Part of Harris

Incumbent | District Map
eric moquin 2015 Eric B. Moquin
ericmoquin@gmail.com

281-961-2450 
 State Representative
District 127
Counties: Part of Harris
Incumbent |
District Map
 scott-ford

Scott Ford
scottford@scottfordyourtexasrep.com
832-233-3279
Website

facebook-48x48 twitter-48x48 youtube-48x48

 State Representative
District 128
Counties: Part of Harris
Incumbent | District Map
 ken lowder 120 Ken Lowder
khlowder@gmail.com

832-556-9599 
 State Representative
District 132
Counties: Part of Harris
Incumbent | District Map
 paul kurtz Phil Kurtz
philvickyx@aol.com

281-574-4652 
State Representative
District 134
Counties: Part of Harris
Incumbent | District Map
gilberto velasquez 2015 Gilberto "Gil" Velasquez, Jr.
gil@gilbertovelasquez.com
713-303-5010
State Representative
District 137
Counties: Part of Harris

Incumbent | District Map
lptexas 120 Dan Biggs

713-775-8008
     Texas Board of Education Candidates

SBOE - District 5
Counties: Blanco, Caldwell, Comal, Gillespie, Guadalupe, Hays, Kendall, Kerr, Llano, Mason, San Saba,
part of Bexar,
part of Travis
Incumbent | District Map
rick perkins 120 

Richardo Perkins
stem@ricardoperkins.info
512-426-5728

SBOE - District 6
Counties: Part of Harris
IncumbentDistrict Map

whitney bilyeu 120  Whitney Bilyeu
whitney4TX@whitneybilyeu.com
281-433-4966

 SBOE - District 9
Counties: Anderson, Angelina, Bowie, Camp, Cass, Cherokee, Delta, Fannin, Franklin, Grayson, Gregg, Harrison, Henderson, Hopkins, Hunt, Kaufman, Lamar, Marion,Morris, Nacogdoches, Panola, Rains, Red River, Rockwall, Rusk, Shelby, Smith, Titus, Upshur, Van Zandt, Wood

Incumbent | District Map

 anastasia wilford2 120  Anastasia Wilford
anastasia.wilford@gmail.com
903-516-0242
facebook-48x48
                                   Texas Local Candidates                        
Anderson County
Sheriff
 
 gary rayford 2015 Gary Rayford
rayford4sheriff2016@gmail.com
903-724-5378
 
Bexar County Commissioner
Precinct 3
jason pipoly 120

Jason Robert Pipoly
jasonpipoly@gmail.com

800-531-8722

Bexar County
Constable Precinct 3
 
 rudy glover 2

Rudy Glover
gloverzeus@aol.com
210-737-1977

 Bexar County Sheriff  larry ricketts 2015 - Copy

Larry Ricketts
lricketts@sbcglobal.net
210-364-2939

 Collin County
Constable Precinct 1
mark wester 120 

Mark Wester
thewesters@gmail.com
817-319-5905

Collin County Sheriff
daniel st clair

Daniel St. Clair
danielst.clair@gmail.com
214-334-8996

Judge
416th Judicial District
Collin County
daniel correa 2016

Daniel R. Correa
daniel@correaforcollincountyjudge.com
214-672-2127
Website

facebook-48x48 twitter-48x48

 Dallas County Sheriff
david morris 120  David Geoffrey Morris
davidgmorris@gmail.com

817-798-5395
facebook-48x48 
 Dallas County
Tax Assessor-Collector
 jim birchfield 2016
James Birchfield
lukyjm@att.net
214-283-0188
 
 Denton County Sheriff

Randy Butler - Copy 120x120

Randy Butler
butler4sheriff@gmail.com

214-738-7672
facebook-48x48

 

 Denton County
Tax Assessor-Collector
 andy boler 2016 Andy Boler
andy@andyboler.com
469-309-9999
  Henderson County
Commissioner Precint 1
tyler lindsey 120 J. Tyler Lindsey
tylerlindsey5@gmail.com
214-809-2148
 
 Henderson County
Sheriff
Desarae Lindsey 3 - Copy 

Desarae Lindsey
desarae.lindsey@gmail.com
214-809-1733
 

McLennan County
Commissionar Precinct 3
 
LPTexas  David Reichert
chert.dave@yahoo.com
254-366-7660
 
 Nacogdoches County
Commissioner Precint 1
joe allport 120  Joe Allport
allpropatria@hotmail.com

936-645-3527 
 Rusk County Sheriff rand cates 120  Rand Cates
randcates@suddenlink.net
903-657-7192
 
 Tarrant County
Constanble Precinct 5
jack betz 120  Jack Betz
jjbetz@swbell.net
682-224-4265
 
 Tarrant County
Sheriff
max koch2 

Max W. Koch III
keg@contractor.net

817-614-3352 

  Tarrant County
Tax Assessor
cindy-stanford 2015

Cindy Stanford
cindy08022002@yahoo.com

817-283-9766
facebook-48x48

 Travis County Sheriff  eric guerra

Eric Guerra
eric.guerra18@gmail.com

512-694-5984 

Travis County
Tax Assessor-Collector
 
 steven haskett 120  Steven Haskett
steven.haskett@gmail.com

512-589-6202
  • Resources
  • County Affiliates
  • Libertarian Quiz
  • Latest News