CANDIDATE FILE DEADLINE (DEC 11, 2017):



2018 Candidates

2018 Candidates


LPTexas Candidates

 

 

 



 

 

Texas Statewide Candidates

Rickey Dean Morris Jr. - ArkLaTex

Mark Miller 

Mark A. Miller
received 462,251 votes
(100% of precincts reporting)


Shane D. Newsom

 kathie glass 3 120

Kathie Glass
received 348,376 votes
(100% of precincts reporting)


Jamie "JOP" Perez

 tom oxford 2015

Tom Oxford
received 288,504 votes
(100% of precincts reporting)

Patrick Smith

donald fulton 120

Don Fulton
received 304,587 votes
(100% of precincts reporting)


Kerry Douglas McKennon

mark ash 120

Mark Ash
received 321,568 votes
(100% of precincts reporting)

Michael Ray Harris

bill strange

William Bryan Strange III
received 248,109 votes
(100% of precincts reporting)

Richard Carpenter

mark bennett 120

Mark W. Bennett
received 360,167 votes
(100% of precincts reporting)

              Texas Congressional Candidates

U.S. Representative - District 1
Counties: Angelina, Gregg, Harrison, Nacogdoches, Panola, Rusk, Sabine, San Augustine, Shelby, Smith, part of Upshur and part of Wood
Incumbent District Map 

 phil gray 120

Phil Gray
received 5,062 votes
(100% of precincts reporting)

U.S. Representative - District 2
Counties: Part of Harris
Incumbent | District Map 

 lptexas 120 

James B. Veasaw
received 6,429 votes
(100% of precincts reporting)

U.S. Representative - District 3
Counties: Part of Collin

Incumbent | District Map
 scott jameson 120 Scott Jameson
received 10,448 votes
(100% of precincts reporting)

U.S. Representative - District 4
Counties: Bowie, Camp, Cass, Delta, Fannin, Franklin, Grayson, Hopkins, Hunt, Lamar, Marion, Morris, Rains, Red River, Rockwall, Titus, part of Collin and part of Upshur
Incumbent | District Map

cody_wommack_2016.jpg
Cody Wommack
received 29,577 votes
(100% of precincts reporting)


U.S. Representative - District 5
Counties: 
Anderson, Cherokee, Henderson,
Kaufman, Van Zandt,
part of Dallas and part of Wood

Incumbent | District Map

ken ashby

Ken Ashby
received 37,406 votes
(100% of precincts reporting)

 U.S. Representative - District 10
Counties: 
Austin, Colorado, Fayette, Waller,Washington, part of Bastrop, part of Harris, part of Lee and part of Travis
Incumbent | District Map

bill kelsey 120 

Bill Kelsey
received 13,209 votes
(100% of precincts reporting)


 U.S. Representative - District 11
Counties: 
Andrews, Brown, Callahan, Coke, Coleman, Comanche, Concho, Dawson, Eastland, Ector, Glasscock, Hood, Irion, Kimble, Llano, McCulloch, Martin, Mason, Menard, Midland, Mills, Mitchell, Palo Pinto, Runnels, San Saba, Sterling, Tom Green, part of Erath and part of Stephens Incumbent | District Map

 nicholas landholt 120

Nicholas Landholt
received 23,677 votes
(100% of precincts reporting)


U.S. Representative - District 12
Counties: Parker, 
part of Tarrant and part of Wise

Incumbent | District Map 

 ed colliver 2015

Ed Colliver
received 10,604 votes
(100% of precincts reporting)

 U.S. Representative - District 13
Counties: Archer, Armstrong, Baylor, Briscoe, Carson, Childress, Clay, Collingsworth, Cooke, Cottle, Dallam, Deaf Smith, Dickens, Donley, Foard, Gray, Hall, Hansford, Hardeman, Hartley, Hemphill, Hutchinson, Jack, King, Knox, Lipscomb, Montague, Moore, Motley, Ochiltree, Oldham, Potter, Randall, Roberts, Sherman, Swisher, Wheeler, Wichita, Wilbarger, part of Floyd and part of Wise Incumbent | District Map

 calvin deweese 2015

Calvin DeWeese
received 14,725 votes
(100% of precincts reporting)


U.S. Representative - District 15
Counties: Brooks, Duval, Jim Hogg, Karnes, Live Oak, part of Guadalupe, part of Hidalgo and part of Wilson 
Incumbent | District Map 

Ross lynn leone 2016

Ross Lynn Leone
received 3,442 votes
(100% of precincts reporting)

 U.S. Representative - District 16
Counties: Part of El Paso

Incumbent | District Map

jaime perez 16CD 

Jaime O. Perez
received 17,491 votes
(100% of precincts reporting)

U.S. Representative - District 17
Counties: Brazos, Burleson, Falls, Freestone, Limestone, McLennan, Milam, Robertson, part of Bastrop, part of Lee, 
part of Leon and part of Travis Incumbent | District Map 

 clark patterson 120

Clark Patterson
received 9,708 votes
(100% of precincts reporting)


U.S. Representative - District 19
Counties: Bailey, Borden, Castro, Cochran, Crosby, Fisher, Gaines, Garza, Hale, Haskell, Hockley, Howard, Jones, Kent, Lamb, Lubbock, Lynn, Nolan, Parmer, Scurry, Shackelford, Stonewall, Taylor, Terry, Throckmorton, Yoakum, Young,

part of Floyd and part of Stephens
Incumbent | District Map 

troy bonar 120 
Troy Bonar
received 17,376 votes
(100% of precincts reporting)


U.S. Representative - District 20
Counties: Part of Bexar
Incumbent | District Map 

jeffrey blunt 2015a

Jeffrey C. Blunt
received 29,055 votes
(100% of precincts reporting)

U.S. Representative - District 21
Counties: Bandera, Blanco, Gillespie, Kendall, Kerr, Real, 
part of Bexar, part of Comal,
part of Hays and part of Travis
Incumbent | District Map 

 mark_Loewe_2016.png
Mark Loewe
received 14,735 votes
(100% of precincts reporting)


U.S. Representative - District 23
Counties: Brewster, Crane, Crockett, Culberson, Dimmit, Edwards, Frio, Hudspeth, Jeff Davis, Kinney, Loving, Maverick, Medina, Pecos, Presidio, Reagan, Reeves, Schleicher, Sutton, Terrell, Upton, Uvalde, Val Verde, Ward, Winkler, Zavala, part of Bexar, part of El Paso and part of La Salle 
Incumbent | District Map 

 ruben corvalan 120

 Ruben S. Corvalan
received 10,826 votes
(100% of precincts reporting)



U.S. Representative - District 24 
Counties: Part of Dallas, part of Denton, part of Tarrant
Incumbent | District Map

mike kolls

Mike Kolls
received 8,625 votes
(100% of precincts reporting)

U.S. Representative - District 25
Counties: Bosque, Burnet, Coryell, Hamilton, Hill, Johnson, Lampasas, Somervell, part of Bell, part of Erath, part of Hays, 
part of Tarrant and part of Travis
Incumbent | District Map

Loren Schneiderman

Loren Marc Schneiderman
received 12,135 votes
(100% of precincts reporting)


 U.S. Representative - District 26
Counties:

Part of Dallas, part of Denton, and
part of Tarrant
Incumbent District Map

 mark bowler 120

Mark Boler
received 12,843 votes
(100% of precincts reporting)
 

 U.S. Representative - District 29
Counties: Part of Harris 

Incumbent District Map

lptexas 120 

 N. Ruben Perez
received 3,234 votes
(100% of precincts reporting)



U.S. Representative - District 30 
Counties: Part of Dallas 

Incumbent District Map 

jarrett woods 2015 120 

Jarrett R. Woods
received 4,753 votes
(100% of precincts reporting)



 U.S. Representative - District 31 
Counties: Williamson and part of Bell Incumbent | District Map

lptexas 120 

Scott Ballard
received 14,676 votes
(100% of precincts reporting)



 U.S. Representative - District 32
Counties: Part of Collin and part of Dallas Incumbent |District Map

ed rankin 120 

 Ed Rankin
received 43,490 votes
(100% of precincts reporting)


U.S. Representative - District 35
Counties: Part of Bexar, part of Caldwell, part of Comal, part of Guadalupe, part of Hays 
and part of Travis 
Incumbent | District Map 

 rhett smith 120

Rhett Rosenquest Smith
received 6,504 votes
(100% of precincts reporting)

        Texas Senate Candidates

 State Senate District 4
Counties: Chambers and Jefferson, part of Galveston, part of Harris, part of Montgomery

Incumbent | District Map

jennifer west 120 

Jenn West
received 34,791 votes
(100% of precincts reporting)
 State Senate District 12
Counties:

part of Denton and part of Tarrant
Incumbent | District Map

 rod wingo

Rod Wingo
received 49,465 votes
(100% of precincts reporting)
 
 State Senate District 13
Counties:
part of Fort Bend, part of Harris
Incumbent | District Map

joshua_rohn_2016.jpg

Joshua Rohn
received 14,447 votes
(100% of precincts reporting)


 State Senate District 18
Counties: Aransas, Austin,Burleson, Calhoun, Colorado, De Witt, Fayette, Goliad, Gonzales, Jackson, Lavaca, Lee, Matagorda, Refugio, Victoria, Waller, Washington. Wharton, part of Fort Bend, part of Harris, 
part of Nueces
Incumbent | District Map

lptexas 120 

Kathie L. Stone
received 37,965 votes
(100% of precincts reporting)


 State Senate District 19
Counties:

Brewster, Crockett, Dimmit, Edwards, Frio, Kinney, Maverick, Medina, Pecos, Real, Reeves, Terrell, Uvalde, Val Verde, Zavala, part of Atascosa, part of Bexar
Incumbent | District Map

max martin 120

Maximilian Martin
received 8,948 votes
(100% of precincts reporting)


 State Senate District 26
Counties: Part of Bexar

Incumbent | District Map

fidel_castillo.jpg 


Fidel  "TwoBears" Castillo
received 26,639 votes
(100% of precincts reporting)


          Texas House of Representatives Candidates

 State Representative
District 10

Counties: Ellis, part of Henderson
Incumbent | District Map

 chuck richter 2015

Chuck Richter
received 7,773 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 18

Counties: Liberty, San Jacinto, Walker
Incumbent | District Map

evan nagel 2015 - Copy

Evan Nagel
received 5,581 votes
(100% of precincts reporting)

State Representative
District 33

Counties: Rockwall, part of Collin
Incumbent | District Map 

rick donaldson 2016a 

"Crazy" Rick
received 2,783 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 46
Counties: Part of Travis
Incumbent | District Map

kevin ludlow 120b 

Kevin Ludlow
received 3,445 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 47
Counties: Part of Travis

Incumbent | District Map

 scott mckinlay 120

Scott G. McKinlay
received 4,838 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 48
Counties: Part of Travis

Incumbent | District Map

 ben easton 120

Ben Easton
received 15,702 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 49
Counties: Part of Travis

Incumbent | District Map

 rick perkins 2016a

Rick Perkins
received 12,631 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 52
Counties: Part of Williamson
Incumbent | District Map

 lptexas 120

Henry Knetsar
received 13,082 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 53
Counties: Bandera, Crockett, Edwards, Kerr, Kimble, Llano, Mason, Medina, Menard, Real, Schleicher, Sutton
Incumbent | District Map

 brian holk 2015

 Brian Holk
received 2,170 votes
(100% of precincts reporting)

State Representative
District 56
Counties: Part of McLennan
Incumbent | District Map
 

clifford deuvall 120 

Clif Deuvall
received 6.840 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 66
Counties: Part of Collin

Incumbent | District Map

shawn jones 2015

 Shawn W Jones
received 2,726 votes
(100% of precincts reporting)

State Representative
District 67
Counties: Part of Collin
Incumbent | District Map

ray_brewer_2016.jpg 
Ray Brewer
received 2,704 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 70
Counties: Part of Collin

Incumbent | District Map

rachel_wester_2016.jpg 

Rachel Wester
received 3,160 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 89
Counties: Part of Collin

Incumbent | District Map

bob worthington 2015

Bob Worthington
received 2,890 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 92
Counties: Part of Tarrant
Incumbent | District Map

leah sees - Copy 

Leah Sees
received 2,428 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 94
Counties: Part of Tarrant
Incumbent | District Map

jessica pallett 092115

Jessica Pallett
received 14,037 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 97
Counties: Part of Tarrant
Incumbent | District Map

 patrick wentworth copy

Patrick Wentworth
received 2,531 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 99
Counties: Part of Tarrant
Incumbent | District Map

 dan h 120

Dan Hawkins
received 9,393 votes
(100% of precincts reporting)


 State Representative
District 100
Counties: Part of Dallas
Incumbent | District Map

 lptexas 120
Heather Marcus
received 4,965 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 106
Counties: Part of Denton

Incumbent | District Map

rodney caston 

Rodney Caston
received 13,209 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 108
Counties: Part of Dallas

Incumbent | District Map

scott smith copy 

Scott Smith
received 18,131 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 114
Counties: Part of Dallas

Incumbent | District Map

lptexas 120 
Anthony Holan
received 2,502 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 126
Counties: Part of Harris

Incumbent | District Map

eric moquin 2015

Eric B. Moquin
received 1,735 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 127
Counties: Part of Harris
Incumbent | 
District Map

 scott-ford

Scott Ford
received 7,486 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 128
Counties: Part of Harris
Incumbent | District Map

 ken lowder 120

Ken Lowder
received 6,653 votes
(100% of precincts reporting)

 State Representative
District 132
Counties: Part of Harris
Incumbent | District Map

 paul kurtz

Phil Kurtz
received 9,854 votes
(100% of precincts reporting)

State Representative
District 134
Counties: Part of Harris
Incumbent | District Map

gilberto velasquez 2015

Gilberto "Gil" Velasquez, Jr.
received 2,831 votes
(100% of precincts reporting)

State Representative
District 137
Counties: Part of Harris

Incumbent | District Map

lptexas 120

Dan Biggs
received 735 votes
(100% of precincts reporting)

     Texas Board of Education Candidates


SBOE - District 5 
Counties: Blanco, Caldwell, Comal, Gillespie, Guadalupe, Hays, Kendall, Kerr, Llano, Mason, San Saba,

part of Bexar, part of Travis 
Incumbent | District Map

rick perkins 120 


Richardo Perkins
received 36,525 votes
(100% of precincts reporting)

SBOE - District 6
Counties: Part of Harris
Incumbent | District Map 

whitney bilyeu 120 

Whitney Bilyeu
received 21,993 votes
(100% of precincts reporting)


 SBOE - District 9
Counties: Anderson, Angelina, Bowie, Camp, Cass, Cherokee, Delta, Fannin, Franklin, Grayson, Gregg, Harrison, Henderson, Hopkins, Hunt, Kaufman, Lamar, Marion,Morris, Nacogdoches, Panola, Rains, Red River, Rockwall, Rusk, Shelby, Smith, Titus, Upshur, Van Zandt, Wood

Incumbent | District Map

 anastasia wilford2 120

 Anastasia Wilford
received 18,513 votes
(100% of precincts reporting)


Texas Local Candidates 

Anderson County 
Sheriff
 

gary rayford 2015

Gary Rayford
received 4,778 votes
(100% of precincts reporting)

Bexar County Commissioner
Precinct 3

jason pipoly 120

Jason Robert Pipoly
received 10.217 votes
(100% of precincts reporting)

Bexar County 
Constable Precinct 3
 

 rudy_glover_2016.jpg

Rudy Glover
received  10,975 votes
(100% of precincts reporting)

 Bexar County Sheriff

 larry ricketts 2015 - Copy

Larry Ricketts
received  18,889 votes
(100% of precincts reporting)


 Collin County
Constable Precinct 1


mark wester 120 

Mark Wester
received 8,035 votes
(100% of precincts reporting)

Collin County Sheriff

daniel_st_clair.jpg
Daniel St. Clair
received 54,990 votes
(100% of precincts reporting)

Judge
416th Judicial District
Collin County

daniel correa 2016

Daniel R. Correa
received  54,022 votes
(100% of precincts reporting)

 Dallas County Sheriff

david morris 120 

David Geoffrey Morris
received 25,872 votes
(100% of precincts reporting)

 Dallas County 
Tax Assessor-Collector

 jim_birchfield_2016.JPG


James Birchfield
received  100,654 votes
(100% of precincts reporting)

 Denton County Sheriff 

Randy Butler - Copy 120x120

Randy Butler
received  48,407 votes
(100% of precincts reporting)

 

 Denton County 
Tax Assessor-Collector

 andy boler 2016

Andy Boler
received  45,750 votes
(100% of precincts reporting)

McLennan County 
Commissionar Precinct 3
 

LPTexas 

David Reichert
received  2,736 votes
(100% of precincts reporting)

 Nacogdoches County 
Commissioner Precint 1

joe allport 120 

Joe Allport
received  844 votes
(100% of precincts reporting)
 

 Tarrant County 
Constanble Precinct 5

jack betz 120 
Jack Betz
received 3,604 votes
(100% of precincts reporting)

 Tarrant County
Sheriff

max koch2 

Max W. Koch III
received 91,492 votes
(100% of precincts reporting)

  Tarrant County
Tax Assessor

cindy-stanfNichol
ord 2015

Cindy Stanford
received 33,809 votes
(100% of precincts reporting)


 Travis County Sheriff 

eric guerra

Eric Guerra
received 22,280 votes
(100% of precincts reporting)

Travis County
Tax Assessor-Collector
 

 steven haskett 120

 Steven Haskett
received 69,243 votes
(100% of precincts reporting)

 


Be the first to comment

Please check your e-mail for a link to activate your account.
Resources County Affiliates Libertarian Quiz